#ШаренаРеволуција 2016: Саундтракот на #Протестирам

Во моментов во Македонија се случува вистинска Шарена Револуција. Луѓе од сите возрасти, националности, вери и сл. се излезени на улиците на градовите низ Македонија (Скопје, Битола, Охрид, Куманово, Гостивар итн.) здружено да се борат против сите неправди кои се случуваат тука.

13048138_1766712766881078_844948983815370695_o

Според мене ваков важен момент во Македонската историја мора да има и своја музичка позадина, своја плејлиста или свој саундтрак. Изборот кој тука ќе го направам е по мој личен вкус и во него има песни кои се пеат додека се чекори на #протестирам, песни кои се постираат под шатгаот на социјалните мрежи, како и песни кои според мене ја отсликуваат (или можат да ги поврзам со) оваа наша борба, но и од изведувачи кои со нив ги поддржале протестите.

Bella Ciao (Мила знај)

Во борба

Pankrti – Bandiera Rossa

Elemental – Ljuljaj Brod

Beni & Non Stop – Nema Pravda, Nema Mir

Dubioza Kolektiv – Vlast i Policija

Београдски Синдикат – Систем те лаже

Paramore – Now

Rage Against The Machine – Killing In the Name

T.Rex – Children Of The Revolution

The Killers – All These Things That I’ve Done

Целата плејлиста можете да ја најдете тука. Слободно предлагајте песни за нејзино проширување или ако сакате и самите да додадете ќе ви испратам линк.

Нема правда, нема мир!

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s