20 легендарни филмски реплики

Филмот е уметност која успева за момент да не оттргне од реалноста на секојдневието и да не транспортира во светот во кој живеат ликовите на екранот. Воздивнуваме со нив, се смееме со нив, плачеме со нив, се разгневуваме и се радуваме со нив.

Често по излегувањето од кино салата меѓусебно си цитираме реплики кој не импресионирале. Многу од нив со текот на времето стануваат дел од поп културата и се неизбришлив белег на времето во кое настанале и со тоа преминуваат во легендите. Погледнете ги некои од овие легендарни филмски реплики како што биле изговорени во филмовите!

1. Однесено од виорот

2. Кум

3. Казабланка

 

4. Такситот

5. Волшебникот од Оз

6. Терминатор

9. Психо

10. Скарфејс

11. Дипломецот

12. Сјаење 

13. Господарот на прстените

14. Топ Ган

15. Друштвото на мртвите поети

16. Титаник

17. Хари Потер

18. Карате Кид

19. Планината Броукбек

20. Кој го намести зајакот Роџер

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s