Предвидувањата на Реј Бредбери кои се исполниле [инфографик]

Реј Бредбери не само што ги има напишано едни од најдобрите научно фантастични приказни во последниот век, туку тој е и еден вид трендсетер. Можеби не би можеле да го употребиме денешниот термин, хипстер, но тој бил човек полн со идеи за разни технолошки уреди кои ги вметнал во своите приказни, а подоцна и навистина биле создадени.

Слично како Жил Верн, кој ги предвидел подморниците и лунарните модули, Реј Бредбери ја продолжил традицијата на пророштво во приказните од областа на научната фантастика, кое пак послужило како инспирација за изумителите во нашата реалност. Работите кои Бредбери ги замислил имале социјални и технолошки импликации дури 40 години пред да бидат физички направени. Банкоматите, мобилните телефони, слушалките, паметните живеалишта, видео надзорот и телевизорите со рамен екран можеме да ги пронајдеме во приказните на Реј Бредбери. Чудесно е како уметноста го инспирира општеството исто толку колку што општеството ја инспирира уметноста. Читањето на книгите и расказите на Бредбери претставува поглед во човечката состојба и нејзината еволуција со технологијата.

Поголема верзија на инфографикот.

tumblr_m5mze4snnx1r3grrzo1_1280

Извор: DailyInfographic

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s