Глобална литературна турнеја [инфографик]

Сакате ли да ја глобализирате вашата листа за читање? Овој интересен инфографик од Books on the Wall ќе ви помогне да го пропатувате светот преку литературата. Не знаете што да читате следно? Само одберете дел од светот и погледнете ја мапата.

Африка:

 • „Работите се распаѓаат“ – Чинуа Ачебе (Нигерија) /
 • „Половина жолто сонце“ – Нгози Адичи (Нигерија)
 • „Срце на темнината“ – Џозеф Конрад (Белгиско Конго)
 • „Срам“ – Ј. М. Коетце (Јужна Африка)
 • „Плач, љубената земја“ – Алан Патон (Јужна АФрика)
 • „Свиок на реката“ – В.С. Наипул
 • „Странецот“ – Алберт Ками

Азија

 • „Смртата на Иван Илич“ – Толстој (Русија)
 • „Снег“ – Орхан Памук (Турција)
 • „Децата на полноќта“ – Салман Руши (Индија, Пакистан, Бангладеш)
 • „Богот на малите нешта“ – Арнудхати Рој (Индија)
 • „Тивкиот Американец“ – Греам Грин (Јужен Виетнам)
 • „Хрониката за птицата на навивање“ – Харуки Мураками (Јапонија)

Австралија

 • „Пикник кај висечкиот камен“ – Џоан Линдзи (Викторија)
 • „Вистинската историја за бандата Кели“ – Питер Кери (рурална Викторија)
 • „За време на траењето на неговиот природен живот“ – Маркус Клар (Тасманија)
 • „Вос“ – Патрик Вајт (Нов Јужен Велс)
 • „Човекот кој сакаше деца“ – Кристина Стид (Сиднеј)

Европа

 • „Даблинци“ – Џејмс Џојс (Ирска)
 • „Мидлмарч“ – Џорџ Елиот (фиктивен англиски град)
 • „Приказна за два града“ – Чарлс Дикенс (Англија/Франција)
 • „Клетници“ – Виктор Иго (Франција)
 • „Збогум на оружјето“ – Ернест Хемингвеј (Италија)
 • „Пепел и дијаманти“ – Ежи Анджеевски (Полска)
 • „Френкенштајн“ – Мери Шели (Швајцарски Алпи)

Северна Америка

 • „Плодовите на гневот“ – Џон Стајнбек (САД)
 • „Сите убави коњи“ – Кормак МекКарти (САД)
 • „Смртта на Артемио Круз“ – Карлос Фуентес (Мексико)
 • „Гозбата на козата“ – Марио Варгас Лоса (Доминиканска република)
 • „Љубена“ – Тони Морисон (САД)
 • „Бесконечна шега“ – Дејвид Фостер Волас (САД)

Јужна Америка

 • „Сто години самотија“ – Габриел Гарсија Маркез (Колумбија)
 • „Куќата на духовите“ – Изабел Аленде (можеби Чиле)
 • „Смртта и девојката“ – Ариел Дорфман (Чиле)
 • „Танго на скршеното срце“ – Мануел Пуиг (Аргентина)
 • „Јас, врховниот“ – Августо Роа Бастос (Парагвај)
 • „Часот на ѕвездата“ – Кларис Лиспектор (Бразил)

0-9asyWceZkZZwYFkt.jpg

Извор: ElectricLit

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s