Петочна поезија: „Мојот народ“ – Марко Томаш

Марко Томаш е роден во Љубљана 1978 година. Основно училиште посетувал во Мостар и Кљајичево а гимназија завршил во Сомбор. Тој е еден од основачите и уредниците на Kолапс. Новинарски текстови има објавувано во БХ Дани, Глас Истре и Ферал трибјун. Новинар е во zurnal.info. Објавувал поезија и проза на босанско-херцеговски, хрватски и српски. Песните му се преведени на италијански, полски, германски и англиски јазик. Живеел и работел во Сараево, Загреб и Сплит. Моментално живее и работи во Мостар.

17191982_10155057804744919_7197586106154270534_o

Мојот народ

Мојот народ е растурен по градови.
Моите луѓе се будат во Сајгон и Манагва.
Пијат во загрепските кафеани и на сплитските ѕитчиња.
Одлепуваат со спид во сараевските ноќи.
Возат деца во школо по виенските улици.
Халуцинираат под берлинското небо.
Брзаат на работа во Париз.
Свират бенџо во единбуршките пабови.
Вежбаат јога во Сомбор.
Мочаат во белградските ходници.
Се сакаат на Босфор.
Кажуваат мрсни вицеви по мостарските дворови.
Мијат садови во копенхашките ресторани.
Бараат сончево место во Осло.
Бездомни сирачиња, Дикенсови момчиња и девојчиња.
Мои луѓе, велам.

Песна од збирката „Избрани песни
Избрал и приредил: Флавио Ригонат.

Превод од босански: Калина Буневска Исаковска.
Едиција Морфеј, книга 21
Издавач: Блесок

Извор: Поетско читање на Марко Томаш и Бојан Марјановиќ

Advertisements

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s